Św. Antoni z Padwy
Kapłan i doktor Kościoła, patron ubogich
(1195-1231)
http://www.bernardyni.ofm.pl/klasztor/warszawa/antoni.htm
W wieku 15 lat wstąpił do zakonu kanoników regularnych św. Augustyna koło Lizbony, a po ośmiu latach przeszedł do zakonu franciszkanów. Poświęcił się kaznodziejstwu i wiele podróżował po Francji, Hiszpanii i Włoszech. Przemawiał do tłumów, które przychodziły go słuchać, nie zważając na niedogodności. Pełnił ważne godności w zakonie i zawsze był posłuszny dyscyplinie klasztornej. Już za życia uznany był za legendarnego bohatera.
Św. Wincenty a Paulo
Kapłan, patron dzieł miłosierdzia
(1581-1660)
http://www.mateusz.pl/goscie/stronatadeusza/Perelki/Ubodzy.htm
Jako kapłan zajął się pracą misyjną. Okazywał wielkie miłosierdzie biednym i potrzebującym, troszczył się zarówno o porzucone dzieci, jak i o zniedołężniałych starców. Założył zgromadzenie misjonarzy, zwanych później lazarystami, oraz – we współpracy ze św. Ludwiką de Morillac – zgromadzenie sióstr miłosierdzia (szarytek), opiekujących się chorymi.
Św. Albert Adam Chmielowski
Zakonnik
(1845-1916)
http://www.albertynki.pl/indexb.php
Bł. Matka Teresa z Kalkuty
Misjonarka miłości, założycielka zakonu Sióstr Miłosierdzia
(1910-1997)
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/b_mteresa_ol.html
„Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże” (Łk 6,20) zapowiada Jezus Chrystus na początku kazania na górze. W relacji Mateusza podkreślone jest, że nie chodzi tu jedynie ubóstwo przypadkowe, ale o postawę ubóstwa „w duchu”. Ubogi jest człowiekiem najbliższym Jezusowi: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie” (Mt 5, 3). Błogosławieństwo to zostaje ogłoszone jako pierwsze i pierwszą cechą Królestwa jest to, iż należy ono do ubogich.