W drugim dniu Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w wielu kościołach Warszawy odbyły się obrady dotyczące aktualnych problemów działalności katolików świeckich, które przygotowane zostały przez wybrane ruchy i stowarzyszenia. W kościele św. Jacka zorganizowano spotkanie nt.: "Rola Ruchów w jednoczącej się Europie". Przez zjednoczenie Europy można uzyskać korzyści ekonomiczne i polityczne. Podejmowany temat jest ważny, trudny i interesujący. Jednak jednoczenie się Europy jest zagadnieniem wywołującym obawy, a może nawet kontrowersje. Chodzi o taką jedność państw europejskich, w których powinna być zachowana kultura i tradycja poszczególnych narodów, a także ich wiara i religia.

Obrady podzielone były na cztery sesje tematyczne:
1.    Rodzina podstawą budowania Europy.
2.    Budowanie jedności.
3.    Ekonomia o ludzkim obliczu.
4.    Braterstwo w polityce.

W pracach każdej z wymienionych sesji dominującą formą wypowiedzi były świadectwa związane z własnymi przeżyciami ich autorów. Krótkie wprowadzenia tematyczne, przygotowane do poszczególnych sesji, poprzedzały wygłaszanie świadectw.

W sesji nt.: "Rodzina podstawą budowania Europy", poruszono istotę jedności małżeństwa, problem adopcji i wychowania dzieci, a także to, jak katolicka rodzina może oddziaływać na osoby ze swego otoczenia. To otoczenie nie zawsze musi się ograniczać do najbliższego kręgu osób. Nieraz, jak się okazuje, może nawet dotyczyć obcych narodowości.

Kolejna sesja: "Budowanie jedności" opierała się na świadectwach przedstawianych przez młodzież. Z wypowiedzi tych wynikało, że budowanie jedności powinno się rozpoczynać w rodzinie. Jedność wszystkich ludzi jest wolą Jezusa, a każdy człowiek jest powołany, by ją wprowadzać w życie. Jedność może zaistnieć tylko na fundamencie prawdziwych wartości takich jak miłość do drugiego człowieka, oraz ufność Panu Bogu.

Po przerwie rozpoczęto obrady sesji nt.: "Ekonomia o ludzkim obliczu". Ekonomia odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę. W wielu instytucjach podejmuje się działania mające na celu tzw. ekonomizację ich działania, która polega na zwiększaniu wydajności pracy oraz powiększaniu oszczędności. Bardzo często zapomina się tu o zatrudnionych osobach, a firmy konkurencyjne traktuje się jako przeciwników. Z różnych wypowiedzi można było zauważyć, że ekonomia nie zawsze musi być właśnie taka, że można przyjąć takie zasady, które umożliwiają troskę o byt materialny człowieka, a nawet ochronę przedsiębiorstw tzw. konkurencyjnych.

Sesja poświęcona tematowi: "Braterstwo w polityce" ukazała nowe spojrzenie na politykę. Z przedstawionego wprowadzenia wynikało, że działalność polityczną powinno budować się na zasadach zaufania międzyludzkiego. Miłość powinna być prawem wszystkich praw i otwierać nowe możliwości dla polityki.
Bezpośrednio po obradach sesji czwartej (ostatniej) wygłoszony został referat nt.: "Od Unii Europejskiej do jedności Europy", który stanowił pewnego rodzaju podsumowanie obrad. Jego treść, związana ściśle z tematyką tego spotkania kongresowego, nawiązywała do różnych aspektów jednoczenia Europy. Może ona stanowić inspirację do tworzenia nie tylko formalnej, ale rzeczywistej jedności tego kontynentu.

Wśród autorów wypowiedzi były osoby z różnych miast Polski, m.in. z Warszawy, Gdyni, Krakowa, Słupska, a także z zagranicy, tzn. z Włoch oraz z Rosji. Obradom przysłuchiwali się przedstawiciele episkopatów niektórych państw europejskich (Polski, Chorwacji i Czech). Z wysłuchanych świadectw, wypowiedzi i referatów wynikało, że ruchy katolickie mogą oddziaływać na postawy i zachowania osób, oraz że mają one do zaoferowania jednoczącej się Europie wiele cennych wartości. Warunkiem powodzenia w tym względzie wydaje się jednak konieczność większego zaangażowania się w pracę społeczną i polityczną znacznej liczby członków ruchów i stowarzyszeń katolickich.



Copyright © by Sekretariat ORRK