Każde nowe doświadczenie zawiera w sobie pewne zagrożenia, ale obok tego otwiera nowe przestrzenie działania, których do tej pory nie było. Globalizacja może być zagrożeniem, jeśli miałaby by znaczyć zatratę podmiotowości człowieka i oderwanie go od jego korzeni ojczystych, od dziedzictwa kulturowego, a nade wszystko od wartości chrześcijańskich.
Musimy zauważyć jednak, że powstają nie spotykane do tej pory możliwości komunikacji przekraczającej granice kraju. Bardzo wiele możliwości stwarzają tzw. „masmedia” czyli środki społecznego przekazu. Pojęcie „globalnej wioski” coraz bardziej staje się realną rzeczywistością. Bardzo szybki przekaz informacji sprawia to, co do tej pory było to niemożliwe.
Środki masowego przekazu informacji mogą stać się rzeczywistością skorumpowaną, służącą jakiejś grupie ludzi czy interesów, których celem jest manipulacja psychologiczna ogromnymi rzeszami ludzi. Wymagania moralne stawiane środkom przekazu są wysokie, natomiast rzeczywistość jest często zależna od sprzedawalności programów i informacji. Dziennikarze i ich wydawcy często prześcigają się w podawaniu sensacyjnych informacji, szokując tym odbiorcę. Co najgorsze, jest to najczęściej przekaz informacji negatywnej. Co i gdzie się wydarzyło złego?
Wydaje się, że Ruchy Katolickie mają szansę promowania informacji pozytywnej, prorodzinnej, takiej która będzie spełniała funkcję edukacyjną i wychowawczą młodego pokolenia. Dziś nie musimy nikogo przekonywać o ogromnym wpływie środków przekazu na mentalność społeczeństw. Zatem globalizacja jest wezwaniem dla Ruchów Katolickich, aby odkryły swoje zadania na ten czas. Mamy dać odpowiedź na pytanie jak głosić Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego dziś, konkretnemu człowiekowi, który nie ma kontaktu z Kościołem, ani jego życia nie można nazwać życiem wiary. Jest to zatem szukanie nowych form i nowego języka przekazu, który będzie zrozumiały dla człowieka nie żyjącego Kościołem i na tyle interesujący i przekonujący, aby go zachęcić do przyjęcia tej informacji.
Z pewnością możemy powiedzieć, że nie do końca wykorzystana jest rzeczywistość medialna przez katolików. Ojciec Święty Jan Paweł II, jest przykładem apostoła, który doskonale posłużył się środkami społecznego przekazu, by docierać z przekazem Ewangelii do jak najszerszych mas ludzi. Nie możemy jako Ruchy Katolickie zamknąć się tylko na wewnętrzną drogę formacyjną, choć jest to bardzo ważne i podstawowe w osobistym rozwoju duchowym. Jesteśmy posłani do świata nie po to, aby z nim walczyć, lecz aby współczesnemu człowiekowi poddanemu różnorakiej manipulacji ukazywać światło nadziei, drogi wyjścia z uwikłania bezsensowności i absurdalności życia.
Wymaga to współpracy wielu ruchów, aby mieć wystarczający potęcjał ludzi zdolnych podjąć te zadania, ale też środki finansowe, by to robić rzeczywiście profesjonalnie na wysokim poziomie. Nie można dzisiejszemu odbiorcy zaproponować kiczowatych programów ze słabym warsztatem, bo to już przekreśla ich skuteczność.
Możemy przed Ruchami Katolickimi kreślić śmiałe perspektywy ewangelizacji przez media, ale wymaga to naprawdę wielkiej współpracy, otwartości serc i pewnej wyobraźni, by umieć zobaczyć te możliwości. Powinny wówczas przy Ruchach powstać zespoły ludzi poszukujących nowych form ewangelizacji i otwartych na współprace.
Jedną z ciekawych propozycji są tzw. katechezy audiowizualne zaproponowane przez środowisko twórców związanych z „Frondą”. Zainteresowanych pomysłem i sposobem realizacji odsyłamy pod adres internetowy: http://www.katechezyaudiowizualne.odnowa.org/
W Ameryce Południowej słyszymy o realizowanym już pomyśle przez Ruchy i Wspólnoty tzw. łączności przez satelitę pozwalające uczestniczyć w rekolekcjach tym którzy nie mogą wyjechać, lub udostępniać nauczanie z jakiegoś spotkania wszystkim zainteresowanym. Daje to możliwość także bezpośrednie kontaktu pomiędzy wspólnotami.
Możliwości techniczne są dziś naprawdę ogromne i warto posłużyć się nowymi narzędziami, aby głosić Chrystusa, „który jest ten sam na wieki”.
Zachęcam zainteresowanych do lektury Zeszytu Odnowy w Duchu Świętym, lipiec-sierpień 2004 nr 4, w którym znajdziemy relację z ubiegłorocznego „warsztatu medialnego” w ramach XI Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy w Duchu Świętym. Relacja ta zawiera bardzo interesujące wypowiedzi ludzi pracujących w mediach. Tegoroczne zaś „warsztaty medialne” będą dopiero publikowane w najbliższym czasie w/w Zeszytach.
Odpowiedzialny za Diakonię Medialną KZK Odnowy w Duchu Świętym
Ks. Sławomir Wądołek
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.