CHRZEŚCIJANIN A EKOLOGIA

W wielu homiliach wygłoszonych w Polsce i w świecie Papież Jan Paweł II przypomina w świetle słów Pisma Św. o obowiązku poszanowania świata i tego, co się na nim dzieje. Zachowując swoją wolność - człowiek winien zachować należny mu szacunek. Wykorzystując wszystkie jego zasoby i swoją wiedzę, coraz większe zdobycze nauki i techniki nie może zapominać o miłości do świata, czystości wody, powietrza, ziemi. Wszystko to mieści się w jednym słowie ekologia.
Relacja miedzy solidarną ekonomią i naturalnymi zasobami odsyła do krytycznej kwestii własności społecznej zasobów naturalnych. Ich wykorzystywanie musi przewidzieć zdolność  reprodukcji i imperatyw moralny, aby ich systematycznie nie wyczerpać, otwierając się na użycie „czystych energii” alternatywnych (woda, słońce, wiatr). Solidarność pobudza świadomość, że stanowimy część wszechświata i mamy wspólną odpowiedzialność. Powiązanie solidarnej ekonomii, ekologii, agroekologicznych systemów produkcji i zastosowania agroekologicznych technologii może zagwarantować uratowane gleby i zaprzestanie zanieczyszczenia wody i powietrza.

Te problemy znajdują też swoje miejsce w metodologii Nowego Obrazu Parafii. Planując w parafii pracę duszpasterską na kolejnych poziomach w poszczególnych latach należy znaleźć  też miejsce na tematy związane z problemami ekologii - wychodząc z założeń ewangelicznych, opartych na wartościach wiary i słowa Bożego.

Na poziomie parafii np. można zaplanować takie wydarzenia, jak „Święto Ziemi”, konkursy na „Moje obejście”, „Mój ogródek”, zbiórka makulatury, recickling opakowań, czy sprzątanie boiska, stadionu przez dzieci i młodzież po festynie parafialnym.

W szkołach, świetlicach parafialnych czy środowiskowych można przeprowadzić spotkania,  pogadanki, konkursy z tego zakresu itp.

W przesłaniu Światowego Kongresu Ruchu dla Lepszego Świata (Rzym 2003) znalazły się takie słowa: „Żyjąc w społeczeństwie, które jest tak bardzo pragmatyczne i nastawione na skuteczność działania wyznajemy, że tylko wiara daje nam odwagę, by marzyć, karmić się „utopiami” opowiadanymi przez Pismo Święte, mieć ideały na temat naszej przyszłości oraz oddawać się Bogu, wiernemu swoim obietnicom. Te horyzonty staraliśmy się przełożyć na modele wychodzące od wizji II Soboru Watykańskiego. Ponadto staraliśmy się poprzez analizę i diagnozę sytuacji zrozumieć, czego dzisiaj Bóg pragnie od swojego Ludu. Nauczyliśmy się więc programować drogę prowadzącą do powolnego, lecz stałego wzrastania, które aktualną sytuację przemieni w przyszłość, jakiej pragniemy”.

RUCH DLA LEPSZEGO ŚWIATA
Movimento per il Mondo Migliore
Szówsko, ul. Kościelna 16,
37-522 Wiązownica                                                                                                                       Tel. (016) 623 37 00  kom 605 281 910
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.