Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski (SFKP) skupia 12 kół terenowych i liczy obecnie ok. 100 członków. Działalność SFKP skupia się na następujących aspektach: formacyjnym, szkoleniowym, charytatywnym oraz społecznym. Posiadamy swój organ prasowy o zasięgu lokalnym ( Biuletyn SFKP), wydawany od 1997 roku, w którym zamieszczamy materiały dotyczące etyczno-zawodowych aspektów naszej profesji.
Współpracujemy z katolickimi i świeckimi formacjami krajowymi (Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich (KSLP), Human Life International (HLI), Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska (GOIA), Izba Muzealna Farmacji w Gdańsku) i zagranicznymi ( Międzynarodowe Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich (FIPC), Pharmacist for Life International ( PLI).
Aktywnie uczestniczymy w akcjach charytatywnych na rzecz Hospicjum, pomagając w ten sposób rodzinom terminalnie chorych pacjentów.
Działalność społeczna SFKP przejawia się w promowaniu naszych przedstawicieli-farmaceutów do władz samorządowych i parlamentarnych. W obronie fundamentalnych praw rodziny i szacunku dla ludzkiego życia zdecydowanie sprzeciwiamy się projektowi takich ustaw, które odwołując się do fałszywie pojmowanej wolności równocześnie naruszają prawa drugiego człowieka ( sprzeciw SFKP dotyczący poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie, druk nr 3215, listopad 2004).
W ramach działalności formacyjnej i szkoleniowej organizujemy szereg odczytów i wykładów z udziałem znanych autorytetów obrony życia (m. in. nt.: ekologicznych podstaw prokreacji, istoty naturalnego planowania rodziny, udziału farmaceutów w interdyscyplinarnej opiece paliatywnej, walki z paleniem tytoniu w świetle osiągnięć współczesnej farmakologii).
Aktywność merytoryczna Koła jest skoncentrowana na próbach wyeliminowania środków antykoncepcyjnych ze sprzedaży w aptekach. Zawód farmaceuty jest przede wszystkim służbą choremu, w myśl naczelnej zasady „primum non nocere”. Służyć temu mają szkolenia, organizowane rekolekcje modlitewne w tej intencji, współpraca z organizacjami katolickimi oraz wpływ na świadomość społeczną poprzez środki masowego przekazu i udział w opracowaniu właściwej formy prawa farmaceutycznego.
Działalność formacyjna Stowarzyszenia odbywa się poprzez uczestnictwo w spotkaniach modlitewnych, rekolekcjach stanowych oraz wyjazdach pielgrzymkowych. Środowisko Służby Zdrowia integruje się podczas wspólnych spotkań modlitewnych z okazji takich świąt jak: Św. Kosmy i Damiana , św. Łukasza oraz organizowanych corocznie w lutym Dni Chorego. Podczas spotkań modlitewnych poprzez wstawiennictwo naszych Patronów prosimy o potrzebne Łaski do wykonywania naszej profesji, której celem powinno być przede wszystkim służenie choremu człowiekowi.