Stanisława Grabska
Wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie
Specyfiką Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie jest nasze zaangażowanie w tworzenie społeczności świeckiej oraz równocześnie w realizowanie naszego życia w Kościele w myśl Soboru Watykańskiego II: w życiu rodzinnym i społecznym. Jesteśmy organizacją formacyjną, więc nasze zaangażowanie w rodzinę zaowocowało stworzeniem Sekcji Rodzin zajmującej się wychowaniem młodzieży, we współpracy z rodzicami i wychowawcami, formowanymi również w tej sekcji. Praca wychowawców i rodziców z dziećmi w ciągu całego roku służy wyrobieniu w nich ducha solidarności, przyjaźni, odpowiedzialności i twórczości w życiu rodzinnym, społecznym oraz pogłębianiu wiary we współpracy z kapelanem KIK-u i wspierającymi go kapelanami młodzieży.
Sekcja młodzieży starszej, głównie studenckiej, tworzy własny program, w którym dużą rolę odgrywają różne spotkania międzynarodowe. Sekcja ta współpracuje również z kapelanem KIK-u.
Różne inne sekcje umożliwiają pielęgnowanie rozmaitych zainteresowań i działań. Klub stara się formować swoich członków ku postawie otwartej na wszystkie trudne problemy życia społecznego, na pojednanie między narodami i poczucie odpowiedzialności za życie społeczne i polityczne oraz ku odpowiedzialności za Kościół, którego jesteśmy członkami i pragniemy w nim realizować wskazania Vaticanum Secundum. Służą temu zebrania informujące i formujące tak o problemach Polski i świata, jak też o problemach i życiu Kościoła oraz o dialogu ekumenicznym i dialogu między religiami.
Sekcja Pomocy, Sekcja Indii, wspierająca misje w Indiach, i Sekcja Współpracy z Katolikami na Wschodzie angażują członków Klubu w konkretne prace charytatywne.
W jaki sposób to zaangażowanie w świat pomaga nam w rozwoju życia duchowego (bo życie duchowe, czyli życie Duchem Świętym pomaga w zaangażowaniu w rzeczywistość ziemską)?
Staramy się o harmonijny rozwój tych dwóch dziedzin naszego życia. Rzeczywistość ziemską traktujemy jako miejsce spotkania z Bogiem poprzez dziękczynienie za przyrodę oraz w spotkaniu z bliźnimi i wszystkimi ich sprawami. Staramy się pamiętać, że cokolwiek uczyniliśmy jednemu z naszych braci, ludzi, to samo uczyniliśmy Panu Jezusowi.
Szanujemy autonomię rzeczywistości ziemskiej i dbamy, by nie wykorzystywać wiary jako narzędzia polityki, ale angażować się w sprawy ziemskie w zgodzie z sumieniem formowanym przez Ewangelię. Równocześnie sprawy świeckie wnosimy do wnętrza naszej modlitwy liturgicznej (jak np. modlitwa wiernych w liturgii Mszy Świętej) i do modlitwy prywatnej. Sprawy tak przemodlone nabierają Bożego sensu w naszym życiu osobistym i w formowaniu chrześcijańskiego sumienia. Modlitwa wspólna i indywidualna pomaga też w zdobywaniu energii i odwagi w naszych zaangażowaniach doczesnych: osobistych, rodzinnych, społecznych, naukowych, artystycznych i wszelkich innych.
Harmonijny rozwój i wzajemne powiązanie działania świeckiego i rozwoju duchowego, a często też działania w Kościele, we współpracy z księżmi, jest stale w centrum uwagi i programów Klubu Inteligencji Katolickiej. Warto dodać, że KIK w Warszawie ma bardzo rozwiniętą pracę wychowawczą z dziećmi i młodzieżą, co sprawia, iż Klub ten stale się odmładza. Do takiej pracy z rodzinami namawiamy też wszystkie Kluby, z którymi współpracujemy. Sekcja Rodzin stanowi jakby dodatkowy charyzmat naszego Klubu.