Fragment przemówienia Jana Pawła II do uczestników konferencji Chrześcijańskich Stowarzyszeń Pracowników Włoskich (27.04.2002)

[...]

Dlatego wy, zarząd i członkowie ACLI, jesteście dziś wezwani, by na nowo stać się «pszczołami robotnicami» nauki społecznej Kościoła, która pozwala dać odpowiedź na wielkie wyzwania współczesnej epoki. Zgłębiajcie naukę społeczną, głoście ją w pełnym wymiarze, śmiało wysuwajcie konkretne propozycje, które będą wyraźnie i bezpośrednio świadczyć o tym, że najważniejszy jest człowiek. Starajcie się, aby to cenne dziedzictwo przynosiło owoce, i odnawiajcie waszą tradycyjną wierność Kościołowi, pracownikom, wartościom zdrowej demokracji. W sposób zdecydowany brońcie zawsze człowieka, jego godności, praw i wymiaru transcendentnego.

O godną pracę dla każdego

2. Oznacza to, że należy podejmować konkretne działania, zmierzające do budowy «społeczeństwa, w którym istnieją: wolność pracy, przedsiębiorczość i uczestnictwo» (por. Centesimus annus, 35) — poprzez tworzenie nowych a uznawanych przez was perspektyw autentycznego rozwoju.

Wynika stąd — jak już mówiłem przy okazji Jubileuszu Ludzi Pracy — pilna potrzeba powszechnej koalicji na rzecz godnej pracy. A zatem, należy czynić wszystko, aby stworzyć rzeczywiste możliwości zatrudnienia dla wszystkich, zapewniając zarazem każdemu odpowiednie wynagrodzenie. Konieczne jest również zatroszczenie się o taki system wykonywania pracy, który nie zaburza równowagi osobistej i rodzinnej i nie przeszkadza w harmonijnej realizacji planów życiowych każdego człowieka. Szybkie przemiany zachodzące w systemach produkcji muszą być w sposób inteligentny obserwowane, przy czym zawsze należy mieć na uwadze potrzeby obszarów geograficznych i warstw społecznych mniej uprzywilejowanych.

[...]