Ks. Adam Schulz SJ, przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich zapowiada, że głównym celem przygotowywanego Kongresu jest uwrażliwienie świeckich na potrzebę apostolstwa w świecie. "Duża część polskich katolików chętnie angażuje się we własnym ruchu oraz na terenie kościelnym, zapominając jednak o tym, że zasadniczym celem apostolstwa świeckich jest zewnętrzny świat i do niego właśnie zostali posłani" - dodaje. Wyjaśnia, że dlatego podstawowym wątkiem Kongresu będzie "uświęcanie świata, jego przemiana w Chrystusie".
"Obecnie pragniemy przejść od biernego przyglądania się, jak ten świat coraz bardziej się laicyzuje i podejmuje wysiłek, aby chrześcijaństwo i chrześcijan wyrugować z życia społecznego, ze świadomości publicznej i ograniczyć do zakrystii, ku odkrywaniu pozytywnej wizji naszej aktywności - odnowienia tego świata w duchu Ewangelii, przemieniania go z Chrystusem" - czytamy w materiałach przygotowanych na Kongres.
Kongres odbywa się pod patronatem ks. kard Kazimierza Nycza, Metropolity Warszawskiego.
Jeden z głównych referatów pt: "Jak kochać Kościół, gdy widzimy w nim tyle zła?", wygłosi sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak. Będzie też mowa o apostolstwie w pracy zawodowej, zaangażowaniu społecznym ruchów, trosce o ubogich i znaczeniu rodziny jako podstawowego miejsca formacji chrześcijańskiej.
Uczestnicy Kongresu wezmą też udział w Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II, której przewodniczyć będzie abp Józef Kupny z Wrocławia, stojący na czele Rady Episkopatu ds. Społecznych a zarazem odpowiedzialny za współpracę z ruchami. Do udziału w Kongresie - oprócz liderów i delegatów ruchów i stowarzyszeń - zaproszeni zostali także członkowie Diecezjalnych Rad Ruchów Katolickich.
Z okazji Kongresu przygotowywana jest specjalna książka, która prezentować ma aktywność apostolską członków poszczególnych ruchów. Materiały te opublikowane zostaną pod zbiorczym tytułem: "Programy apostolskie ruchów".
Ks. Schulz ocenia, że w ostatnich latach daje się zauważyć wyraźne ożywienie działalności polskich ruchów i stowarzyszeń katolickich. Sprzyja temu z pewnością istotny akcent na nową ewangelizację, jaki kładzie obecnie Kościół a także i pontyfikat papieża Franciszka, w którego duchowości członkowie ruchów doskonale się odnajdują i znajdują w niej inspirację.
Obecnie w Polsce działa na szczeblu ogólnokrajowym - 150 ruchów i stowarzyszeń katolickich, a na szczeblu bardziej lokalnym - ponad tysiąc. W sumie zaangażowanych jest w nie 2,5 mln Polaków.
Organizatorem IV Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich jest Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich. Powstała ona w czerwcu 1990 roku jako owoc wcześniejszej – trwającej od 1978 roku – współpracy liderów ruchów i stowarzyszeń katolickich. Inicjatywa ta została zatwierdzona przez Episkopat Polski, który mianował asystenta kościelnego. Biskup Edward Samsel był nim w latach 1990–1995, a następnie funkcję tę pełnił biskup Bronisław Dembowski. Obecnie delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń Katolickich jest abp Józef Kupny. (KAI)