Jubileusz 100-lecia powstania świętowali w dniach 29-30 marca na Jasnej Górze przedstawiciele Ruchu Szensztackiego. Wspólnotę założył w 1914 r. w Niemczech Sługa Boży o. Józef Kentenich. Jej głównym celem jest moralne i duchowe odnowienie świata poprzez wychowanie człowieka do życia w zmieniającej się rzeczywistości. W spotkaniu udział wzięło ok. 1,5 tys. osób, w tym goście z Białorusi, Ekwadoru, Argentyny i Chile.

 

Ruch Szensztacki to międzynarodowy, katolicki ruch apostolski, obecny w 90 krajach świata. Skupia osoby, które kierują się w życiu praktyczną wiarą w Opatrzność Bożą i miłością do Matki Bożej. W Niej szukają wzoru i pomocy do dojrzałego przeżywania swojej wiary i dawania o niej świadectwa w świecie. Hasłem wspólnoty są słowa: „Uświęcam się dla innych”.

Wszystkich członków Ruchu jednoczy przymierze miłości z Maryją, rozumiane jako pogłębienie życia w wierności przyrzeczeniom chrztu św. W Ruchu Szensztackim jest miejsce dla duchownych i świeckich, dla mężczyzn i kobiet, dzieci i młodzieży. Ruch, dla którego Maryja jest szczególną Matką i Wychowawczynią, w swym działaniu skupia się przede wszystkim na rodzinie i jej stałej formacji.

- Aktualizowanie orędzia współczesnej rodziny. Pokazanie, że się kochamy, że potrafimy ze sobą rozmawiać, że razem szukamy dróg wyjścia, naprawy tego co złe, to jest nasze świadectwo, które powinno być przeciwwagą dla tego co zalewa i co niszczy rodzinę – powiedział o. Arkadiusz Sosna, krajowy duszpasterz Ruchu w Polsce.

W Ruchu od lat realizowany jest projekt „Akademia rodziny” a także „Szkoła animatora”. Znane są liczne kursy dla małżeństw: od klasycznych kursów przedmałżeńskich w rozszerzonej i nowoczesnej formie do porad dla par w kryzysie, kursy wychowania dla rodziców, kursy pedagogiki aż do porad rodzinnych, które odbywają się jako tygodniowe warsztaty w miejscach wypoczynkowych. Oprócz tego powszechne są m.in. wyjazdy pod namioty dla dzieci i młodzieży, dni skupienia dla duchownych i wykłady teologiczne dla zainteresowanych.

Pielgrzymi rozpoczęli swoje spotkanie w południe w częstochowskiej archikatedrze św. Rodziny. Po modlitwie przeszli w pielgrzymce na Jasną Górę. Tu Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Paweł Cieślik, protektor Ruchu Szensztackiego, biskup pomocniczy diec. koszalińsko-kołobrzeskiej. Eucharystię koncelebrował biskup senior z diec. gliwickiej bp Jan Wieczorek, przyjaciel Ruchu Szensztackiego.

Podczas pielgrzymki za jubileusz 50. lat polskiej prowincji dziękują także siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.

W dalszej części jasnogórskiego spotkania zaplanowano specjalne programy dla młodzieży i dorosłych. Po wspólnym dziękczynieniu pielgrzymi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim.

Do północy trwały nabożeństwa i konferencje. Pasterkę w Kaplicy Matki Bożej odprawił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Podczas Mszy św. ofiarowano kielich mszalny jako dar wdzięczności Ruchu Szensztackiego w Polsce dla Sanktuarium Jasnogórskiego i bukiet czerwonych róż dla Matki Bożej.

Ruch rozwinął się w Polsce w latach osiemdziesiątych, po wybudowaniu przez siostry szensztackie sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Świdrze k. Warszawy. Z różnymi gałęziami wspólnoty szensztackiej związanych jest ok. 4 tys. osób. (KAI)

List KEP w sprawach społecznych

O ŁAD SPOŁECZNY DLA WSPÓLNEGO DOBRA
LIST SPOŁECZNY EPISKOPATU POLSKI

Społeczna misja Kościoła – Spory społeczno-polityczne i konieczność ich przezwyciężenia – Doświadczenie solidarności – Potrzeba nawrócenia i dialogu – Refleksja nad językiem – Istota polityki – Fundamenty ładu społecznego – Ład instytucjonalny państwa – Mądrościowy wymiar polityki – Wezwanie do modlitwy i zaangażowania

Więcej…

Dokument Końcowy Synodu Biskupów

 „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”

Wprowadzenie

Wydarzenie synodalne, które przeżyliśmy

1. „Wyleję Ducha mojego na wszelkie ciało, i będą prorokowali synowie wasi i córki wasze, młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, a starcy – sny” (Dz 2,17, por. Jl 3, 1). Oto, czego doświadczyliśmy podczas tego Synodu, podążając razem i słuchając głosu Ducha Świętego. Zadziwił nas On bogactwem swoich darów, napełnił swoją odwagą i mocą, by przynieść światu nadzieję.

Więcej…

Konferencja Episkopatu Polski

Wytyczne pastoralne do adhortacji
Amoris Laetitia

Wstęp

Sakrament małżeństwa oraz bliższe i bezpośrednie przygotowanie do tej formy wspólnotowego życia były zawsze i nadal pozostają w centrum działań pasterzy Kościoła. Dlatego z należną uwagą i staraniem przyjmujemy posynodalną adhortację apostolską papieża Franciszka Amoris laetitia, która jest wyrazem jego zatroskania o zdrową kondycję miłości małżeńskiej w rodzinie.

Więcej…