Mimo wielkich zamieci i trudności z podróżą w dniu 2 grudnia odbyło się spotkanie kapłanów odpowiedzialnych za ruchy w poszczególnych diecezjach. Niektórzy księżą utknęli w zaspach śnieżnych, lub w korkach. Jesteśmy wdzięczni za poświęcenie zarówno tym którzy nie dotarli na spotkanie jak i tym, którzy z trudami na nie przybyli. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 20 diecezji.
Ojciec Adma Schulz SJ przedstawił najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed nami w pracy z ruchami. Wskazał on, że najważniejszym priorytetem naszej pracy na najbliższe dwa lata jest ewangelizacja, zarówno ewangelizacja bezpośrednia, jak i ewangelizacja doświadczenia świata, kultury, która nas otacza, a więc ewangelizacja życia społecznego. Poza niepokojem wynikającym z nasilających się procesów sekularyzacyjnych ważną inspiracją do naszej pracy winno stać się przygotowanie do Synodu Biskupów, który odbędzie się w 2012 r., a będzie poświęcony tematowi: „Nowa ewangelizacja dla przekazania wiary chrześcijańskiej”.
Kolejnym wyzwaniem jest pogłębienie miłości do Kościoła. Jest to o tyle ważne, że obecnie w mediach obraz Kościoła jest sprowadzany do czysto ludzkiej instytucji, którą „rządzą źli pasterze”. Wielu ma trudności z pokochaniem Kościoła, który jest tak bardzo grzeszny – pedofilia. Żyjemy w czasach zmiany nastawienia do Kościoła hierarchicznego w Polsce a zarazem świadomego ataku na Kościół różnych sił międzynarodowych – bo nie dotyczy to tylko Polski, ale i Papieża oraz innych Kościołów w innych krajach.
Ataki na Kościół dokonują się często na podstawie ukazywania słabości Kościoła lub zła dziejącego się w nim – bez względu czy jest ono prawdziwe czy urojone. Stąd ważne jest w miarę szybkie ukazywanie właściwego stosunku do różnych problemów jak ostatnio – świeckości państwa, kwestia komisji majątkowej, czy in vitro, aby dać członkom ruchów w miarę szybko właściwe argumenty w dyskusjach, jakie się toczą w rodzinach, miejscach pracy, w szkołach, czy w mediach.
Nasza odpowiedź jest pozytywna - ukazujemy świeckich jako animatorów życia Kościoła, jako tych którzy tworzą wspólnotę Kościoła:
- w rodzinie – Kościół domowy
- poprzez tworzenia małych wspólnot Kościoła jakimi są wspólnoty ruchów
- w parafii i diecezji, poprzez aktywny udział w jej pracach
- w świecie poprzez świadectwo oraz prowadzone apostolstwo i ewangelizację.
Pomocą w pełniejszym zrozumieniu Kościoła jest podjęty od Adwentu 3-letni Program Duszpasterski Kościoła: „Kościół domem i szkołą komunii”.
Ciągle aktualną sprawą jest pogłębianie formacji świeckich jako tych, którzy są obdarzeni właściwym sobie powołaniem oraz płynącą z niego duchowością i misją apostolską. W tym względzie pomoc zarówno świeckim, jak i samym kapłanom jest niezbędna. Cieszy fakt wprowadzenia w wielu Seminariach Duchownych przedmiotu: teologia świeckich oraz teologia zrzeszeń, ale ciągle są takie gdzie tych przedmiotów w ogóle się nie wykłada.
W przyszłym roku jednym z ważnych kierunków pracy będzie wsparcie rozwoju współpracy pomiędzy ruchami na poziomie diecezji. Cieszy fakt, że w wielu diecezjach takie Rady już działają (29 diecezji), ale są i takie które nie mają takiej przestrzeni współpracy pomiędzy ruchami. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom w tym względzie ORRK zorganizuje 19 lutego 2011 roku spotkanie tylko dla Diecezjalnych Rad Ruchów Katolickich, tak aby ukazać inspiracje do pracy, posłuchać też o problemach na jakie napotykają Rady w swojej działalności.
Kapłani odpowiedzialni za ruchy podkreślali że czasami członkowie ruchów nie dostrzegają wagi spotykania się z innymi ruchami, są bardziej skupieni na pracy w swoim ruchu. Jednak jako pozytywne doświadczenie wskazywano że oddolnie powstaje wiele inicjatyw ewangelizacyjnych, charytatywnych, kulturalnych gdzie członkowie ruchów współpracują między sobą i podejmują wspólne apostolstwo. Jako cenne uznali duszpasterze włączanie się członków ruchów w formację na rzecz przygotowania do bierzmowania, i małżeństwa oraz pomoc w duszpasterstwie rodzin. Jest też wiele ruchów, które oczekuje pomocy od Diecezjalnych Rad Ruchów w dziedzinie formacji duchowej i pastoralnej.
Jako ważne uznane zostało organizowanie raz do roku spotkanie kapłanów pracujących z ruchami w diecezji, tak aby pogłębić ich przygotowanie do tej pracy oraz udzielić im stosownego pastoralnego wsparcia.
Spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze kapłańskiego zatroskania o rozwój ruchów. Następne takie spotkanie zaplanowano na październik 2011 roku.