„Walka duchowa w świecie i jak w niej zwyciężać” to był główny temat Spotkania Plenarnego ORRK, które odbyło się 20 listopada br. w Warszawie. Spotkanie rozpoczęła modlitwa za zmarłych w ostatnim roku członków ORRK i liderów ruchów oraz stowarzyszeń. Szczególnie pamiętaliśmy o zmarłych tragicznie pod Smoleńskiem (O. Józef Joniec, założyciel i prezes Stowarzyszenia Parafiada oraz Teresa Walewska-Przyjałkowska, założycielka Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli), jak również o zmarłym w tym roku wieloletnim członku Zespołu Koordynującego ORRK Janku Boberze.

 

O. Adam Schulz SJ przedstawił aktualną sytuację w świecie w perspektywie toczącej się w nim walce duchowej. Świat stworzony przez Boga i odkupiony w Jezusie Chrystusie jest dobry, ale toczy się w nim walka duchowa, w której grzech osobisty i społeczny oraz zły duch próbują niszczyć dobro jakie Bóg daje. Nie toczymy walki przeciw światu, ale przeciw złu w świecie. Wyrazem zewnętrznym tej wewnętrznej walki duchowej są np. prześladowania chrześcijan w różnych formach dziejące się w świecie, fakt że co roku ginie za wiarę w Jezusa Chrystusa blisko 170 tysięcy chrześcijan. Innym przejawem tej walki jest dążenie ideologii takich jak sekularyzm, konsumizm, libertynizm wraz z destrukcją, jaką sieją w społeczeństwach do tego, aby ich przesłanie zostało usankcjonowane prawnymi przepisami, gwarantując im prawną swobodę działania.

Najważniejsza walka duchowa rozegrała się 2000 lat temu na krzyżu i w dniu zmartwychwstania tam Chrystus pokonał wszelkie zło, wszelki grzech oraz każde działanie złego ducha. My dziś wcielamy w życie naszych serc i świata to zwycięstwo Jezusa nad złem, jakie dokonało się na krzyżu. Nie jest to łatwe, bo grzech w różnych jego formach oraz zły duch, wszelakimi sposobami pragną niszczyć dzieło Boże i człowieka. Jednak ta walka jest zawsze walką zwycięską. Ojciec Adam ukazał różne obszary tej walki duchowej we wnętrzu człowieka, a więc: obszar myśli, wyobraźni, pamięci, uczuć ukazując, jak ważne w tym wszystkim jest kierowanie się twórczym sumieniem. Jednocześnie wskazał na różne obszary walki duchowej jakie się dzieją dziś w życiu społecznym, a więc w: rodzinie, w obszarze troski o życie, w sercach młodzieży, w wymiarze życie społecznego, kultury, polityki, oraz biznesu.

Tak jak w walce duchowej trzeba stosować metody duchowego oddziaływania jakie Kościół przez wieki wypracował, aby zwyciężać zło. A więc stały proces nawrócenia, ciągłe pogłębianie wiary w działanie i prowadzenie świata przez Boga, życie Słowem Bożym, Eucharystią, modlitwa, rachunek sumienia. Jednak w życiu społecznym stosowanie środków życia duchowego nie wystarczy, potrzeba stosować odpowiednie do danego obszaru działania społeczne, korzystać z dobrych analiz przyczyn i skutków zła, oraz poszukiwać skutecznych metod oddziaływania profesjonalnego prowadzonego przez ludzi o głębokiej wierze oraz przez grupy, środowiska społeczne aby walczyć ze złem.

Wielkim wsparciem w walce duchowej jest wspólnota Kościoła, która różnymi środkami wspiera naszą walkę poprzez sakramenty, głoszenie słowa Bożego, szerzenie nauki społecznej Kościoła oraz inne formy pracy duszpasterskiej. Niemniej jednak również i w Kościele toczy się walka duchowa, święci nie są od niej wolni, nawet można powiedzieć, patrząc na historię Kościoła to oni pierwsi musieli toczyć walkę duchową zanim stawali się jego reformatorami.

Podczas konferencji O. Adam ukazał wiele różnych praktycznych metod pracy duchowej, które mogą nam pomóc w tej walce. Nasza nadzieja na zwycięstwo nie płynie z naszej mocy, ale z mocy Ducha Świętego, który jest nam dany do tego, aby nas nieustannie umacniać i oświecać.

W drugiej wypowiedzi ks. Roberto Saltini ukazał jak ważną rolę w walce duchowej odgrywa dziś wspólnota chrześcijańska. Dzięki wspólnocie otrzymujemy nie tylko wsparcie do jej prowadzenia, ale zarazem uczymy się postaw, które dopomagają nam w tym, aby umieć dobrze rozpoznawać gdzie są obszary zła i jak się nim przeciwstawiać. Jako przykład osoby, która buduje wspólnotę zdolną do walki duchowej ks. Roberto ukazał Maryję, z Jej wrażliwością na Słowo Boże, postawą dialogu i słuchania innych, zdolnością do podejmowania służby.

Podczas spotkania odbyły się wybory do nowego składu Zespołu Koordynującego ORRK, poniżej przedstawiamy wyniki wyborów.

1. O. Adam Schulz SJ, Wspólnota Życia Chrześcijańskiego – Przewodniczący ORRK

2. Regina Pruszyńska, Federacja Sodalicji Mariańskich w Polsce – Wiceprzewodnicząca ORRK

3. Ks. Roberto Saltini, Ruch Focolari – Odpowiedzialny za kontakty międzynarodowe z ruchami

4. Barbara Jaworowska, Odnowa w Duch Świętym - Sekretarz ZK ORRK

5. Marek Seretny, Ruch Światło-Życie

6. Stanisław Latek, KIK

W związku z nominacją ks. abp Kazimierza Nycza na kardynała liderzy ruchów wystosowali list gratulacyjny z tej okazji do Jego Eminencji.

W drugiej części spotkania Regina Pruszyńska przedstawiła najważniejsze inspiracje do naszej pracy na najbliższy czas:

- ogłoszenie synodu poświęconego ewangelizacji na rok 2012,

- ogłoszenie nowej Adhortacji apostolskiej o Słowie Bożym – Verbum Domini,

- przypomniała temat nowego roku duszpasterskiego,

- oraz ukazała najważniejsze spotkania i prace jakie nas czekają w  najbliższym czasie

Ojciec Adam przedstawił nową stronę internetową ORRK, która od pierwszej niedzieli Adwentu będzie już funkcjonować: www.orrk.pl

Spotkanie zwieńczyła eucharystia przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki którą poprowadził ks. Adam Włodarczyk Moderator Krajowy Ruchu Światło-Życie. W homilii wskazał na ważność trzech znaków czasów, jakie zostały nam dane w ostatnim czasie: utworzenie przez Benedykta XVI Papieskiej Rady ds. ewangelizacji, wydanie Adhortacji apostolskiej o Słowie Bożym – Verbum Domini, oraz propozycja o. Toma Forresta CSsR, aby już dziś rozpocząć przygotowania do Jubileuszu Paschy Jezusa Chrystusa, która będzie miała miejsce w roku 2033.

List KEP w sprawach społecznych

O ŁAD SPOŁECZNY DLA WSPÓLNEGO DOBRA
LIST SPOŁECZNY EPISKOPATU POLSKI

Społeczna misja Kościoła – Spory społeczno-polityczne i konieczność ich przezwyciężenia – Doświadczenie solidarności – Potrzeba nawrócenia i dialogu – Refleksja nad językiem – Istota polityki – Fundamenty ładu społecznego – Ład instytucjonalny państwa – Mądrościowy wymiar polityki – Wezwanie do modlitwy i zaangażowania

Więcej…

Dokument Końcowy Synodu Biskupów

 „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”

Wprowadzenie

Wydarzenie synodalne, które przeżyliśmy

1. „Wyleję Ducha mojego na wszelkie ciało, i będą prorokowali synowie wasi i córki wasze, młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, a starcy – sny” (Dz 2,17, por. Jl 3, 1). Oto, czego doświadczyliśmy podczas tego Synodu, podążając razem i słuchając głosu Ducha Świętego. Zadziwił nas On bogactwem swoich darów, napełnił swoją odwagą i mocą, by przynieść światu nadzieję.

Więcej…

Konferencja Episkopatu Polski

Wytyczne pastoralne do adhortacji
Amoris Laetitia

Wstęp

Sakrament małżeństwa oraz bliższe i bezpośrednie przygotowanie do tej formy wspólnotowego życia były zawsze i nadal pozostają w centrum działań pasterzy Kościoła. Dlatego z należną uwagą i staraniem przyjmujemy posynodalną adhortację apostolską papieża Franciszka Amoris laetitia, która jest wyrazem jego zatroskania o zdrową kondycję miłości małżeńskiej w rodzinie.

Więcej…