1. Najważniejsze elementy formacji duchowej wg Ruchu dla Lepszego Świata:
To duchowość wspólnotowa i czytanie znaków czasu.

2. Charyzmat naszego Ruchu:
Podstawą duchowości Ruchu dla Lepszego Świata jest życie w komunii Ludu Bożego. To komunia z Bogiem, który wchodzi w historię ludzkości. Podstawą jej jest zjednoczenie Chrystusa z każdym człowiekiem przez Wcielenie i Zmartwychwstanie.

Kontemplacja jest umiejętnością miłości,                                                     
czyli wlaną miłosną wiedzą Bożą”
/ św. Jan od Krzyża /

Niewiele o mistyce słyszymy na katechezie, niewiele w niedzielnych homiliach. Księża zagadnięci o mistykę milczą lub schodzą na inny temat. Boimy się mistyki jakby była formą dziwactwa, fanatyzmu, przesady religijnej. Dmuchamy na zimne, żeby się nam nie mnożyły w Kościele patologie, ale dmuchając często gasimy budzące się wielkie pragnienia. A przecież Kościół XXI wieku albo będzie mistyczny, albo nie będzie go wcale.

Siłą życia wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej jest miłość. Kolejarze zrzeszając się w KSKP pragną tę miłość pogłębiać w swoich rodzinach i jej pięknem dzielić się z innymi w środowiskach i miejscach pracy.
Coraz głębsza miłość małżeńska i rodzinna prowadzi do głębszej zażyłości z Bogiem, do odpowiedzialności za siebie nawzajem, do wzrostu wiary i odkrywania w codzienności istoty i sensu życia. Tak więc rodzina jest drogą ku świętości, do której wszyscy jesteśmy powołani.

Ewa Pruska-Zajdel
Zastępca Dyrektora Krajowego Apostolatu Maryjnego, Moderator Diecezjalny Archidiecezji Warszawskiej
Apostolat Maryjny należy do ugrupowań powstałych w społeczności kościelnej w okresie posoborowym. Inspirowany dekretem o apostolstwie świeckich, nawiązuje do Stowarzyszenia Cudownego Medalika, którego jest adaptacją. Powstał w Polsce w roku 1980 z okazji 150-rocznicy objawień NMP św. Katarzynie Laboure’. Podstawowym charyzmatem Apostolatu Maryjnego jest Cudowny Medalik.

Stanisława Grabska
Wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie
Specyfiką Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie jest nasze zaangażowanie w tworzenie społeczności świeckiej oraz równocześnie w realizowanie naszego życia w Kościele w myśl Soboru Watykańskiego II: w życiu rodzinnym i społecznym.