Jak katolik powinien zachować w sytuacji kryzysu ekologicznego? Co można zrobić widząc „grzech ekologiczny” naszych bliźnich? Dlaczego do tej pory chrześcijańskiemu myśleniu nie nadawała dominującego tonu biblijna wizja o przyrodzie wysławiającej Boga, o zwierzętach radośnie wyśpiewujących wdzięczność za dar życia, o człowieku, którego wartość zależy od istnienia wróbli (por. Mt 10, 29-31), o Bogu, który pragnie miłości, a nie krwawej ofiary? To, jedne z wielu pytań, jakie stawia sobie i czytelnikom o. Stanisław Jaromi, autor książki „Ecologia humana – chrześcijańska odpowiedź na kryzys ekologiczny”. Jego próba odpowiedzi ujęta jest w pięć rozdziałów i obejmuje prezentację tematu w licznych, współczesnych kontekstach kulturowych i naukowych od ekologii przyrodniczej, przez kwestie filozoficzne i antropologiczne po teologię stworzenia. Centralne zagadnienie stanowi rozległa panorama myśli ekologicznej Jana Pawła II oraz jego koncepcji ekologii ludzkiej. Cennym dopełnieniem rozważań jest omówienie alternatywnych wobec myśli papieskiej propozycji ideowych oraz ich krytyczna ocena.
Jak zauważa autor we wstępie, papieska wizja ekologii ukazuje świat wartości niezbędnych dla integralnego rozwoju człowieka i całego stworzenia. Niestety, jest ona często pomijana w dyskusjach nad kształtem przyszłości mimo, iż stanowi ważne świadectwo humanizmu chrześcijańskiego na progu trzeciego tysiąclecia. Wymownie ilustruje też inspirującą rolę chrześcijaństwa w dialogu z cywilizacją naukowo-techniczną, troskę o stan przyrody, ład społeczno-gospodarczy oraz jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń.   
Autorem słowa wstępnego do książki jest Abp Józef Życiński, uniwersytecki mistrz o. Stanisława i promotor jego doktoratu. O monografii o. Jaromiego napisał: „Ukazując papieską wizję w kontekście współczesnych kontrowersji ekologicznych, autor kreśli pasjonującą  wizję człowieka, który na szlaku swych kulturowych wędrówek nie powinien zapomnieć o Itace stanowiącej jego duchową Ojczyznę. Horyzont tej Itaki wyznaczają takie wartości jak wolność i prawda, wierność i godność osoby ludzkiej, solidarność, sprawiedliwość i piękno. Ojczyznę człowieka, której nie wolno zagubić na szlaku eskapad współczesnych Odysów, stanowi jednak również Bóg. Jego odrzucenie prowadzi do stanu duchowego sieroctwa i życiowego wyobcowania.”
Abp Życiński dodaje: „Wydobywając z nauczania papieskiego treści filozoficzne dotyczące tej problematyki, o. Stanisław Jaromi stwarza nam okazję do refleksji, w której pytanie o przyszłość humanizmu łączy się z najgłębszą zadumą nad tymi wartościami, których przedstawiciele gatunku Homo sapiens potrzebują równie mocno jak pokarmu, powietrza czy snu. Ufam, iż zainteresuje ona Czytelnika, dając poczucie wielkiej wspólnoty ogólnoludzkich wartości.”
Zachętą do lektury niełatwych zagadnień podjętych przez o. Jaromiego jest interesująca okładka. Stanowi ona próbę plastycznego wyrażenia przewodniej idei książki. Jej autorką jest absolwentka krakowskiej ASP Ewelina Małysa.
O. Stanisław Jaromi, franciszkanin, magister ochrony środowiska i doktor filozofii, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu i współpracownik Franciscans International. Autor licznych artykułów i wystąpień popularyzujących chrześcijańskie i franciszkańskie idee w problematyce ekologicznej. Obecnie pracuje w międzynarodowym centrum na rzecz dialogu w Asyżu, jako generalny delegat franciszkańskiego zakonu ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia.

Stanisław Jaromi OFM Conv., Ecologia humana – chrześcijańska odpowiedź na kryzys ekologiczny, Kraków 2004, ss. 222. Jest możliwość jej kupienia bezpośrednio w wydawnictwie Bratni Zew (www.bratnizew.pl), cena 27.80