Chemin Neuf jest jedną z nowych wspólnot ewangelizacyjnych, jakie powstały we Francji w latach 70. Choć wywodzi się z Odnowy w Duchu Świętym, to swą duchowość czerpie przede wszystkim ze skarbca "Ćwiczeń ignacjańskich", drogi formacji chrześcijańskiej opracowanej przez założyciela jezuitów. Twórcą wspólnoty jest ks. Laurent Fabre SJ, który do dziś stoi na jej czele. Chemin Neuf prowadzi swą misję w ponad 30 krajach, a w na trwałe jest zakorzeniona w w 14 z nich, w tym i w Polsce. Wśród jej niemal siedmiuset członków są zarówno celibatariusze jak i małżeństwa. Wspólnota została oficjalnie uznana przez Kościół jako publiczne stowarzyszenie wiernych. Zatwierdził ją w 1981 roku kard. Albert Decourtray, arcybiskup Lyonu. Członkowie składają śluby, najpierw na trzy lata, później wieczyste. Poprzedza je trzyletnia formacja, tzw. Betlejem i Nazaret, które stanowią formę nowicjatu.
Członkowie wspólnoty żyją bądź pod wspólnym dachem w kilkunastoosobowych grupach, bądź w formie tzw. fraterni dzielnicowych, rozproszonych w wielkich aglomeracjach miejskich. Członkowie fraterni pracują normalnie we własnych zawodach. Systematycznie spotykają się na wspólnej formacji, modlitwie, liturgii i na niektóre posiłki. Ci, co żyją w domach wspólnoty dzielą wszystko, ci którzy we fraterniach dzielnicowych, przeznaczają na potrzeby wspólnoty jedną dziesiątą swych dochodów.
Drugą formą życia Chemin Neuf, jest dzieło apostolskie tzw. Wspólnia (Communion Chemin Neuf), w czym uczestniczy ok. 6 tys. osób w wielu krajach. Członkowie "Wspólni" wspierają misję wspólnoty, odbywają również cykle formacyjne oparte na duchowości ignacjańskiej, współorganizują dzieła ewangelizacyjne wspólnoty.
Charyzmatem Chemin Neuf jest życie braterskie, ewangelizacja i budowanie jedności. Główny wysiłek przywiązuje się do pracy ewangelizacyjnej, co przybiera różnorodne formy. Chemin Neuf prowadzi liczne domy rekolekcyjne, dokąd przybywają na specjalne sesje ewangelizacyjne ludzie z różnych środowisk. W cyklu weekendowym, tygodniowym bądź miesięcznym słuchają nauczania, uczestniczą w rekolekcjach bądź formacji biblijnej. Rekolekcje ignacjańskie są tam odbywane w milczeniu przez 8 lub 30 dni.
Oprócz rekolekcji KANA dla małżeństw, Chemin Neuf prowadzi bardzo ożywioną działalność formacyjną wśród młodzieży. W wielu ośrodkach uniwersyteckich posiada i prowadzi domy studenckie. Znane są szeroko rekolekcje "Jerycho" dla młodych. Każdego lata tysiace młodych różnych narodowości spotyka się w opactwie Hautecombe u podnóża Alp na czas dzielenia, słuchania wielkich świadków Ewangelii, odpowiadając w ten sposób na wezwanie aby tworzyć cywilizację miłości. Specjalne sesje "Wiara i społeczeństwo" organizowane są dla osób aktywnie uczestniczących w życiu społecznym i publicznym.
W wielu krajach wspólnota Chemin Neuf pełni bezpośrednią i konkretną posługę w Kościele lokalnym, będącą odpowiedzią na wezwania biskupów. Powierzana im bywa m.in. formacja kleryków, duszpasterstwo szpitali i rodzin, prowadzenie parafii, środki społecznego przekazu czy inne posługi pastoralne.
W Polsce wspólnota Chemin Neuf ma ok. 60 stałych członków w różnych punktach kraju. "Wspólnia" obejmuje kilkaset osób. Centralna siedziba znajduje się w Warszawie przy ul. Miączyńskiej 17. mp (KAI)