W dniach 12 i 13 października będziemy modlić się o odnowę świata za wstawiennictwem Maryi. W uroczystościach rzymskich, które wpisują się w Rok Wiary, weźmie udział papież Franciszek, a także ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty maryjne z wielu krajów.

 

Obchody zbiegną się z 96. rocznicą objawień fatimskich. Ojciec Święty 13 października dokona poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Do Watykanu zostanie przywieziona figura Matki Bożej Fatimskiej z Kaplicy Objawień Sanktuarium w Fatimie.

Najpierw, w sobotę 12 października, odbędzie się pielgrzymka do grobu św. Piotra. Potem zaplanowana jest Adoracja Eucharystyczna połączona z sakramentem pojednania i medytacja maryjna prowadzona przez papieża Franciszka. Figurka fatimska przejedzie następnie do sanktuarium maryjnego w Divino Amore pod Rzymem, gdzie wieczorem zostanie odmówiony różaniec w połączeniu satelitarnym z sanktuariami maryjnymi świata. Jednym z tych sanktuariów będzie Jasna Góra, gdzie wierni, w ramach modlitwy transmitowanej na cały świat, odmówią II tajemnicę radosną różańca: „Nawiedzenie św. Elżbiety”.

W niedzielę rano figurka fatimska powróci na Plac św. Piotra, gdzie papież Franciszek odprawi uroczystą Mszę św. W jej trakcie poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Prosiła o to Matka Boża podczas objawień w 1917 r. Aktu poświęcenia świata dokonywali już Pius XII, Paweł VI i Jan Paweł II.

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Inspiracje

SYNOD BISKUPÓW XV ZGROMADZENIE OGÓLNE

„MŁODZI LUDZIE, WIARA I ROZEZNANIE POWOŁANIA”
SPOTKANIE PRZEDSYNODALNE, DOKUMENT FINALNY
RZYM, 19-24 MARCA 2018

Wstęp

     Młodzi ludzie napotykają dziś na ogrom zewnętrznych oraz wewnętrznych wyzwań i możliwości, z których wiele jest charakterystycznych dla ich indywidualnych uwarunkowań, a niektóre są wspólne dla wszystkich kontynentów.

GAUDETE ET EXSULTATE

O POWOŁANIU DO ŚWIĘTOŚCI W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM

1. „Cieszcie się i radujcie” (Mt 5, 12) mówi Jezus ludziom, którzy są prześladowani lub poniżani ze względu na Jego sprawę. Pan chce od nas wszystkiego, a to, co oferuje, to życie prawdziwe, szczęście, dla którego zostaliśmy stworzeni. Chce, abyśmy byli świętymi i nie oczekuje, że zadowolimy się życiem przeciętnym, rozwodnionym, pustym. Istotnie, powołanie do świętości na różne sposoby jest obecne na kartach Biblii już od pierwszych jej stron. Pan zaproponował je Abrahamowi w następujący sposób: „Żyj ze Mną w zażyłości i bądź bez skazy" (Rdz 17,1).

Orędzie na 33. Światowy Dzień Młodzieży

„Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30)

 

Drodzy młodzi,

Światowe Dni Młodzieży 2018 stanowią krok naprzód w przygotowaniu międzynarodowego spotkania, które odbędzie się w Panamie w styczniu 2019 roku. Ten nowy etap naszej pielgrzymki przypada na rok, w którym zwołane jest Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów na temat: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”.